Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 2, 2021 in Budowa i remont |

Rodzaje płyt meblowych

Rodzaje płyt meblowych

Patrząc na współczesny rynek mebli bardzo szybko można zauważyć, że większość z nich wykonana jest z tego samego materiału – płyty meblowej. Tradycyjne drewno powoli odchodzi do lamusa, a klienci zdecydowanie chętniej sięgają po meble wykonane właśnie ze wspomnianego wcześniej materiału. Trudno jest się temu dziwić, ponieważ płyta meblowa jest znacznie tańsza od tradycyjnego drewna i niekoniecznie ustępuje mu pod względem jakości, wytrzymałości oraz estetyki. Dzisiejsze meble wykonane z płyty meblowej idealnie wpisują się w aktualnie panujące trendy i są w stanie dopasować się do każdego rodzaju wnętrza. Zanim jednak przejdziesz do ich zakupu, warto co nieco dowiedzieć się na temat rodzajów płyt.

Czy wiesz, że płyta meblowa to bardzo pojemne określenie, które obejmuje różnego rodzaju materiały? Na rynku dostępne są różnego rodzaju płyty: płyty wiórowe, paździerzowe, sklejki, pilśniowe oraz wiele innych. Warto znać co nieco na ich temat, aby zakup mebli idealnie odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Płyty wiórowe

Płyta wiórowa jest chyba najbardziej popularna i istnieje na naszym rynku od bardzo wielu lat. Z płyt wiórowych wykonywana jest większość mebli, szczególnie tych w niższych cenach. Tego rodzaju płyta zbudowana jest z wiórów drewnianych, które klejone są przy pomocy żywic bądź syntetycznych klejów. Wiadomym jest, że te pierwsze są znacznie bardziej ekologiczne, jednak na dzisiejszym rynku znacznie częściej możemy spotkać te klejone przy pomocy klejów syntetycznych.

Płyty paździerzowe

Kolejne w tej hierarchii są płyty paździerzowe. Tego rodzaju płytę można również uznać za dość ekologiczną, ponieważ do jej produkcji wykorzystuje się zdrewniałe części suchych łodyg lnu, konopi i tego rodzaju roślin. Łączy się je pod ciśnieniem przy pomocy specjalnych klejów.

Sklejki

To płyta, która zbudowane jest z warstw drewna. Warstwy te łączy się przy pomocy mocnych klejów, a następnie suszy.

Płyty pilśniowe

Płyty pilśniowe produkuje się je z rozwłóknionej tkanki drzewnej, którą splata się w jednolitą całość.