Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 29, 2022 in Budowa i remont |

Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Jesteś w trakcie urządzania swojego pomieszczenia kuchennego i szukasz okapu kuchennego, który najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu? Zastanawiasz się, gdzie szukać wysokiej jakości sprzętów? Dowiedz się, jakie istnieją rodzaje urządzeń tego typu i wybierz spośród nich ten, który najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Jak działa okap kuchenny? 

Okapy kuchenne to najbardziej potrzebne i pomocne urządzenia w pomieszczeniach, w których przygotowuje się posiłki. Do głównych zadań tego rodzaju sprzętu należy bowiem niwelowanie nieprzyjemnych zapachów ulatniających się podczas gotowania. Jest to niezwykle ważne nie tylko ze względu na zwiększenie komfortu domowników przebywających we wnętrzu. Okapy kuchenne sprawiają także, że z powietrza usuwane są tłuszcz i para wodna. Ta funkcja sprawia natomiast, że zwiększa się bezpieczeństwo wszystkich osób, ponieważ meble i szafki kuchenne zabezpieczone są przed nadmiarem wilgoci, co może powodować powstawanie pleśni i grzyba. 

Jakie są rodzaje okapów kuchennych? 

Głównym rozróżnieniem okapów kuchennych jest ten, który skupia się na sposobie działania urządzeń. W zależności od tego, jak sprzęt usuwa nieprzyjemne zapachy, należy wybrać odpowiedni model do domów jednorodzinnych bądź mieszkań w kamienicach czy blokach. Wyróżnia się:

 • okapy kuchenne typu wyciąg – działają one w trybie otwartym, co oznacza nic innego, jak to, że sprzęty należy podłączyć do osobnego lub pojedynczego kanału wentylacyjnego, co zazwyczaj nie jest możliwe w blokach mieszkalnych;
 • okapy kuchenne typu pochłaniacz – urządzenia pracują dzięki specjalnym filtrom, które należy wymieniać co jakiś czas; oczyszczone powietrze nie jest odprowadzane na zewnątrz budynku, a wprowadzane z powrotem do wnętrza kuchennego. 

Wymienione modele różnią się przede wszystkim trybem pracy. To jednak wpływa również na sposób ich montażu. Należy zwrócić na to uwagę, decydując się na jeden z wariantów. Oba typy sprzętów można znaleźć u cenionego przez wielu projektantów wnętrz producenta okapów kuchennych Ciarko Design.

Co uwzględnić przy wyborze okapu kuchennego? 

Należy wiedzieć, że sposób działania okapu kuchennego nie jest jedyną kwestią, która różnicuje poszczególne modele dostępne na rynku. Decydując się na sprzęt tego rodzaju, dobrze jest postawić na wysoką jakość. O tym, że urządzenie jest wykonane w dobry sposób, świadczą między innymi takie kwestie jak:

 • innowacyjność,
 • ergonomiczność,
 • interakcyjność,
 • możliwość korzystania z dodatkowych funkcji,
 • estetyczny design.

Rodzaje okapów kuchennych – jaki sprzęt wybrać? 

Bardzo ważną kwestią, która ma niemały wpływ na ostateczną prezentację urządzenia w pomieszczeniu kuchennym, jest kształt i rozmiar okapu kuchennego. Decydując się na wybór sprzętu do danego wnętrza, należy przede wszystkim uwzględnić jego specyficzne cechy takie jak np. wielkość, wysokość, umiejscowienie płyty grzewczej. Rozkład pomieszczenia warunkuje ostateczny model okapu kuchennego, jaki powinien znaleźć się w danej kuchni. Do wyboru ma się między innymi takie warianty jak:

 • okapy przyścienne,
 • okapy wyspowe,
 • okapy sufitowe,
 • okapy podszafkowe,
 • okapy blatowe,
 • okapy zintegrowane z płytą indukcyjną. 

Wszystkie modele różnią się wyglądem oraz sposobem montażu. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzają się opcje, które można umieścić pod szafką lub przy suficie. Do większych przestrzeni można wprowadzić np. okapy przyścienne lub wyspowe (te wymagają zazwyczaj posiadania w kuchni osobnego blatu umiejscowionego zazwyczaj na środku kuchni). Warto pamiętać o tym, że sprzęt kuchenny powinien być nie tylko funkcjonalny, ale i estetycznie wykonany. Na ogólną jakość okapów wpływa bowiem nie tylko ich praktyczność, ale również wygląd.