Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 20, 2020 in Okna |

Okna w stylu rustykalnym: Urok wiejskiego wnętrza

Okna w stylu rustykalnym: Urok wiejskiego wnętrza

Okna w stylu rustykalnym są bardzo popularne w ostatnim czasie. Przyciągają uwagę swoim prostym, a zarazem eleganckim stylem. Są idealnym dodatkiem do wykończenia wiejskiego wnętrza, ale też świetnie sprawdzają się w różnych stylach wnętrzarskich.

Znaczenie stylu rustykalnego
Styl rustykalny to styl, który nawiązuje do wiejskiego klimatu. Charakteryzuje się zastosowaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, cegła oraz bawełna. W takim stylu ważne są też faktury, np. chropowate drewno oraz kolory, które są ziemi i natury. Okna w stylu rustykalnym są równie istotne jak meble czy dodatki, dobrze wpisują się bowiem w klimat wiejski, ale też w styl industrialny.

Rodzaje okien rustykalnych
Wśród okien rustykalnych możemy wyróżnić kilka rodzajów. Przykładem są okna z ręcznie robionymi drewnianymi ramami, okna z metalowymi elementami, okna z prowadnicami żeliwnymi oraz okna z mosiężnymi klamkami. Każdy z tych rodzajów okien rustykalnych wpisuje się w klimat wiejskiego wnętrza, jednakże każdy z nich ma inny charakter.

Okna jako dekoracja
Okna, poza tym że stanowią ważny element pomieszczenia z punktu widzenia funkcjonalności, mogą też pełnić rolę dekoracyjną. Stanowią idealną ozdobę, zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. W oknach rustykalnych, które posiadają drewniane ramy, warto zawiesić zasłony, które dodadzą nieco przytulności i ciepła do wnętrza.

Czystość i utrzymanie okien w stylu rustykalnym
Okna w stylu rustykalnym nie różnią się zbytnio od tradycyjnych okien, pod względem czyszczenia. Podobnie jak w przypadku innych okien, warto regularnie je myć i pielęgnować, aby zachować ich estetyczny wygląd. W przypadku okien rustykalnych należy jednak zwrócić uwagę na to, że przepisy BHP obowiązujące w Polsce od 1 stycznia 2021 roku nakazują stosowanie odpowiednich środków czyszczących, aby zapobiec powstawaniu alergenów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Podsumowanie
Okna w stylu rustykalnym to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia wnętrza, ale także dodatek, który wprowadza do pomieszczenia naturalny klimat. Wybierając okna w stylu rustykalnym, warto pamiętać, że są one odpowiadające dla różnych stylów – zarówno dla wiejskich, jak i industrialnych. Dobrze dobrane okno w stylu rustykalnym wpisze się w klimat pomieszczenia i sprawi, że będzie to miejsce wyjątkowe.